Maëva has logged 31 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Come Swim

Come Swim

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Violette

Violette

1978
×
★★★½
Edit this entry  
26
Batman

Batman

1989
×
★★
Edit this entry  
26
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1993
×
Edit this entry  
24
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Paperman

Paperman

2012
×
Edit this entry  
22
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Edit this entry  
19
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dawn

Dawn

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Transit

Transit

2018
×
Edit this entry  
15
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
15
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Book Club

Book Club

2018
×
Edit this entry  
12
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
★★★½
Edit this entry  
11
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
09
A Summer Dress

A Summer Dress

1996
×
Edit this entry  
08
Keep an Eye Out

Keep an Eye Out

2018
×
Edit this entry  
07
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
For Nonna Anna

For Nonna Anna

2017
×
Edit this entry  
06
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★½
Edit this entry  
01
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Edit this entry