reibureibu has logged 77 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Revival of Evangelion

Revival of Evangelion

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth

Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Evangelion: Death (True)²

Evangelion: Death (True)²

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stuber

Stuber

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Faults

Faults

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
She's Just a Shadow

She's Just a Shadow

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Illang: The Wolf Brigade

Illang: The Wolf Brigade

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Can't Sleep

I Can't Sleep

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Triple Threat

Triple Threat

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nerve

Nerve

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Evolution

Evolution

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shutter

Shutter

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Seclusion

Seclusion

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Hush

Hush

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The White Storm 2: Drug Lords

The White Storm 2: Drug Lords

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spring

Spring

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
True Memoirs of an International Assassin

True Memoirs of an International Assassin

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry