Sort by

Seth has logged 63 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Room

Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
District 9

District 9

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Akira

Akira

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brave

Brave

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Up

Up

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Cars

Cars

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Anima

Anima

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Super

Super

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry