Sort by

RemyV has logged 261 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Edit this entry  
29
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★
Edit this entry  
26
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★
Edit this entry  
25
A Warning to the Curious

A Warning to the Curious

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★½
Edit this entry  
23
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Othello

Othello

1951
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★
Edit this entry  
07
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★½
Edit this entry  
06
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★½
Edit this entry  
05
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★
Edit this entry  
25
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★
Edit this entry  
19
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Trip

The Trip

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
16
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★½
Edit this entry  
16
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Edit this entry  
14
Kony 2012

Kony 2012

2012
×
½
Edit this entry  
14
Shoulder Arms

Shoulder Arms

1918
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Edge of the World

The Edge of the World

1937
×
★★★½
Edit this entry  
13
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Witch Who Came from the Sea

The Witch Who Came from the Sea

1976
×
★★
Edit this entry  
10
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Witches

The Witches

1990
×
★★½
Edit this entry  
03
Election

Election

2005
×
★★★
Edit this entry  
02
Election

Election

1999
×
★★★
Edit this entry  
01
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Merry Skeleton

The Merry Skeleton

1898
×
Edit this entry  
31
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
Monster House

Monster House

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
The 5,000 Fingers of Dr. T.

The 5,000 Fingers of Dr. T.

1953
×
★★½
Edit this entry