• Candyman

    ★★★½

  • Cruella

  • Veneno

    ★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • A Wolf at the Door

    ★★★★½

  • Shame

  • Enter the Void

  • Fullmetal Alchemist: Brotherhood

    ★★★★★

  • Mysterious Skin

    ★★★½

  • Dogville

    ★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

  • Ginger Snaps

  • American Psycho

  • The Matrix

  • Serial Experiments Lain

    ★★★★★

  • Cowboy Bebop

    ★★★★★

  • Wild Things

  • Perfect Blue

  • Scream

    ★★★★★

  • Fried Green Tomatoes

    ★★★★

  • Hellraiser

  • Blue Velvet

  • Angel's Egg

  • Curtains

    ★★★

  • Liquid Sky

    ★★½

  • The Shining

  • Alien

    ★★★★★

  • House

    ★★★★★

  • Suspiria

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★

  • Don't Look Now

    ★★★

  • Belladonna of Sadness

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★

  • Psycho

  • Meshes of the Afternoon