Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Edit this entry  
14
A Hologram for the King

A Hologram for the King

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
Planet Hulk

Planet Hulk

2010
×
★★
Edit this entry  
12
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Edit this entry  
29
Live by Night

Live by Night

2016
×
★★
Edit this entry  
25
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★
Edit this entry  
24
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★
Edit this entry  
23
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Silverado

Silverado

1985
×
★★½
Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Phineas and Ferb the Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb the Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★
Edit this entry  
08
Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★½
Edit this entry  
05
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★
Edit this entry  
04
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★
Edit this entry  
03
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Late Quartet

A Late Quartet

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★½
Edit this entry  
28
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
★★★
Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★
Edit this entry  
24
Be Water

Be Water

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bad Boys

Bad Boys

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Thanks for Sharing

Thanks for Sharing

2012
×
★★½
Edit this entry  
18
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Rodman: For Better or Worse

Rodman: For Better or Worse

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Promise

The Promise

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Prospect

Prospect

2018
×
★★
Edit this entry  
05
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry