• Battleship Potemkin

    ★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★★

  • The Hands of Orlac

    ★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★½

  • Our Hospitality

    ★★★

  • The Pilgrim

    ★★★

  • Pay Day

    ★★★

  • Nosferatu

    ★★★★

  • Destiny

    ★★★★

  • The Idle Class

    ★★★

  • The Kid

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

  • A Day's Pleasure

    ★★★

  • Sunnyside

    ★★★

  • Shoulder Arms

    ★★★½

  • A Dog's Life

    ★★★½

  • The Champion

    ★★★½

  • Kid Auto Races at Venice

    ★★

  • Making a Living

    ★★

  • Frankenstein

    ★★½

  • The Diabolic Tenant

    ★★★

  • The Living Playing Cards

    ★★½

  • The Great Train Robbery

    ★★★

  • The Infernal Cauldron

    ★★½

  • The Melomaniac

    ★★★

  • The Infernal Cakewalk

    ★★½

  • A Trip to the Moon

    ★★★

  • Bluebeard

    ★★

  • The Man with the Rubber Head

    ★★½

  • The One-Man Band

    ★★★

  • The Four Troublesome Heads

    ★★½