Sort by

robbie james has logged 288 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
28
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fences

Fences

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carrie Fisher: Wishful Drinking

Carrie Fisher: Wishful Drinking

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Those People

Those People

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
Frozen

Frozen

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Elf

Elf

2003
×
Read other review Edit this entry  
16
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Grease Live

Grease Live

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
Divines

Divines

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Perfect Strangers

Perfect Strangers

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Paris 05:59 / Théo & Hugo

Paris 05:59 / Théo & Hugo

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fits

The Fits

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Valley of Love

Valley of Love

2015
×
★★½
Edit this entry  
04
Lazy Eye

Lazy Eye

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Julieta

Julieta

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
Read the review Edit this entry  
20
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
Read other review Edit this entry  
19
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
Read the review Edit this entry  
18
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Edit this entry  
17
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Something New

Something New

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry