Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Yokai Monsters: 100 Monsters

Yokai Monsters: 100 Monsters

1968
×
Edit this entry  
15
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Edit this entry  
11
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
The Shout

The Shout

1978
×
Edit this entry  
11
Disturbing Behavior

Disturbing Behavior

1998
×
Edit this entry  
10
Resident Evil: Vendetta

Resident Evil: Vendetta

2017
×
Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Edit this entry  
08
Larry David: Curb Your Enthusiasm

Larry David: Curb Your Enthusiasm

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
VHS 94

VHS 94

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
They Look Like People

They Look Like People

2015
×
Edit this entry  
04
White Zombie

White Zombie

1932
×
Edit this entry  
03
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★½
Edit this entry  
02
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★
Edit this entry  
01
Haunt

Haunt

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Bloody Muscle Body Builder in Hell

Bloody Muscle Body Builder in Hell

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Edit this entry  
30
Piranha 3D

Piranha 3D

2010
×
Edit this entry  
29
Frankenstein and the Monster from Hell

Frankenstein and the Monster from Hell

1974
×
★★★
Edit this entry  
27
Piranha

Piranha

1978
×
★★★½
Edit this entry  
26
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
Edit this entry  
25
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★½
Edit this entry  
25
Bullet in the Head

Bullet in the Head

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Simon Sez

Simon Sez

1999
×
Edit this entry  
24
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
Edit this entry  
21
Faust

Faust

1994
×
Edit this entry  
20
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
Edit this entry  
19
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Throw Down

Throw Down

2004
×
Edit this entry  
17
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
Edit this entry  
16
Splinter

Splinter

2008
×
★★½
Edit this entry  
16
Screwed

Screwed

2000
×
Edit this entry  
15
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
Edit this entry  
14
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
Edit this entry  
13
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
Grave Encounters 2

Grave Encounters 2

2012
×
Edit this entry  
08
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
Edit this entry  
07
Speed 2: Cruise Control

Speed 2: Cruise Control

1997
×
Edit this entry  
05
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
Edit this entry  
04
Evil Dead Trap

Evil Dead Trap

1988
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
Ultraman: The Next

Ultraman: The Next

2004
×
★★★
Edit this entry  
02
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Edit this entry  
02
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Undisputed

Undisputed

2002
×
★★★
Edit this entry