Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scream

Scream

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Little Nicky

Little Nicky

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★★★
Edit this entry  
06
Who Is Harry Nilsson (And Why Is Everybody Talkin' About Him?)

Who Is Harry Nilsson (And Why Is Everybody Talkin' About Him?)

2010
×
Edit this entry  
03
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bulworth

Bulworth

1998
×
Edit this entry  
25
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Underdog

American Underdog

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chris Gethard: Half My Life

Chris Gethard: Half My Life

2021
×
Edit this entry  
07
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Oklahoma!

Oklahoma!

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mommy Dead and Dearest

Mommy Dead and Dearest

2017
×
Edit this entry  
10
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Couch

Couch

2003
×
Edit this entry  
07
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★½
Edit this entry  
05
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry