• Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★

    Call me a big dumb Spider-Man nerd easily swayed by nostalgia but this was an absolute blast and the best of the new Spider-Man trilogy by far. Special bonus that it finds a way to end with allowing Peter to get out from under the avengers and become his own character again

  • Scream

    Scream

    ★½

    Let’s just say this was more like a Stab movie than a Scream movie. 

    Obnoxiously meta and yet somehow not self aware at all, boring, contrite, badly written and horribly acted. This did such a disservice to Wes Craven and the four movies before it, which I think were all amazing. This movie was so insulting. Mostly to the audience, but to Wes also lmao (naming a character Wes only to kill him… yeah ok…. Pretty bullshit). And it thinks…

  • Scream 4

    Scream 4

    ★★★★

    Pretty rare that a horror franchise with 4 movies stays consistently good but Wes Craven is a genius who has his finger on the pulse of cultural and societal trends. Both this and Scream 3 are ahead of their times and feel more prevalent and uncomfortable watching them in 2022. Particularly, the obsession with Internet micro celebrity, of mimicking violence that came before you because you saw the way the world reacted to it (not positively, but extensively, obsessively, constantly). 

    I’ve also been very invested in the progression of landline telephones throughout these movies

  • Scream 3

    Scream 3

    ★★★½

    Parker Posey and Courtney Cox double teaming like two Daphneys of Mystery Inc. was absolutely delightful. This film deserves more love.

  • Little Nicky

    Little Nicky

    ★★★

    I was not prepared for Quentin Tarantino to have repeat cameos, nor was I prepared for him to be an incredible physical comedian. 

    Nor I was prepared for this to confirm the existence of an SCU  (Sandler Cinematic Universe) or for me to find this weirdly delightful in it’s very Sandler way… basically the only thing I was prepared for was for Harvey Keitel to make a sexy devil

  • Billy Madison

    Billy Madison

    ★★★★

    Adam Sandler’s Succession

  • Happy Gilmore

    Happy Gilmore

    ★★★★½

    Adam Sandler’s most class conscious film with a lot of genuinely sweet moments, an easy to hate yuppie villain, and an alligator waving down from Heaven with Carl Weathers and Abe Lincoln. Absolutely shreds

  • The Terminator

    The Terminator

    ★★★½

    Arnold had absolute drip in this from start to finish

  • Dragged Across Concrete

    Dragged Across Concrete

    ★★★★

    Zahler is really incredible at mixing a slow burn plot with the supreme violence of the exploitation genre to make something wholly unique. You know most of the film what is going to happen to the characters you follow, and yet the slow build up makes it all the more unbearable when it all inevitably catches up with them. 

    Exploitation films are exaggerated, sometimes silly, and by definition extreme. In all senses of that word, this film follows through, and…

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★★★

    Me: Shakespeare isn’t shit
    Frances McDormand: That I may pour my spirits in thine ear / And chastise with the valor of my tongue
    Me: wow so true queen I, too, would kill anyone you ask me to.

  • Dumb and Dumber

    Dumb and Dumber

    ★★★½

    Half the fun of this movie is just how clear it is on Jeff Daniel’s face that he is having an absolute ball

  • Millennium Actress

    Millennium Actress

    ★★★★★

    Love oozes from this film in a way I haven’t seen quite so purely in the other Satoshi Kon movies I’ve seen and it’s left me with such a tender feeling. No other animation makes me feel quite the way Kon’s does with its match cuts, transitions, and seamless journeys between realities and perspectives …. Absolutely gorgeous