maya has logged 57 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Stronger

Stronger

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Gift

The Gift

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Edit this entry  
18
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Life

Life

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frank

Frank

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
X2

X2

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
World War Z

World War Z

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry