River has logged 145 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Queen's Corgi

The Queen's Corgi

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Katherine Ryan: In Trouble

Katherine Ryan: In Trouble

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Katherine Ryan: Glitter Room

Katherine Ryan: Glitter Room

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Addicted to Fresno

Addicted to Fresno

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★
Edit this entry  
16
The Feels

The Feels

2017
×
★★
Edit this entry  
15
Wanda Sykes: Not Normal

Wanda Sykes: Not Normal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★
Edit this entry  
14
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Ali Wong: Hard Knock Wife

Ali Wong: Hard Knock Wife

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Ali Wong: Baby Cobra

Ali Wong: Baby Cobra

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Devil Next Door

The Devil Next Door

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Family

The Family

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Mijn Seks is Stuk

Mijn Seks is Stuk

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Friends with Money

Friends with Money

2006
×
★★
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Under Her Skin

Under Her Skin

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Heal

Heal

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Maya Angelou: And Still I Rise

Maya Angelou: And Still I Rise

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★
Edit this entry  
18
Living the Light: Robby Müller

Living the Light: Robby Müller

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Layla M.

Layla M.

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★½
Edit this entry  
15
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Ten-Minute Conversation

Ten-Minute Conversation

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Wolf

Wolf

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★
Edit this entry  
08
Deerskin

Deerskin

2019
×
Edit this entry  
08
To the Stars

To the Stars

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Pauline

Pauline

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Report

The Report

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Instinct

Instinct

2019
×
★★★½
Edit this entry