• Irreversible

  Irreversible

  Aşkın, ihanetin ve cinselliğin üçgeninde bir öykü...Gaspar Noe’nin tek seferde kesintisiz çekilmiş uzun sahneleri, kaotik ve gürültülü ortamları, izleyenin başını döndüren, bazen filme odaklanmasını zorlaştıran hareketli kamera çekimleri; sinemaya ahlaki bir bakış açısı ile değil, gerçek hayatta olan bitenleri görmemizi sağlayan bakış açısı bizi karşılıyor. Film tecavüzün ne kadar iğrenç bir şey olduğunu ve kurbanın o anki çaresizliğini çok iyi anlatmış.Gerçek bir tecavüzün nasıl olduğunu görüp, empati kurmanızı sağlaması açısından bakarsanız amacına tam olarak hizmet ediyor.

  ~

  A story in…

 • Scarface

  Scarface

  En iyi mafya filmlerinden ve bu filmi de tek başına en iyi yapan al pacino'dur. Çünkü al pacino'nun filmdeki oyunculuğu genel olarak şahanedir, ama bu sahnede zirveye çıkmıştır. tam bir ''kaybeden'' izlersiniz... sahneye kendinizi, farkında bile olmadan çoktan daldırırsınız, o masada oturanlardan biri oluverirsiniz. Sıfırdan zirveye, zirveden insanın doyumsuzluk güdüsünün yardımıyla tepetaklak sıfıra...

  "ben her zaman doğruyu söylerim yalan söylerken bile!" - Tony Montana


  ~


  It's Al Pacino who's one of the best mafia movies and the best one on…

 • The Dark Knight

  The Dark Knight

  Bir Christoper Nolan efsanesi... Çok etkileyici bir filmdi. Joker reis herkese anarşizmi bu kadar net anlatmamalıydı. En iyi joker Heath Ledger.

  "Ya kahraman olarak ölürsün ya da kötüye dönüşmeni izleyecek kadar uzun yaşarsın."


  ~


  A Legend of Christoper Nolan... It was a very impressive film. The Joker chief shouldn't have told everyone so clearly about anarchism. The best wild card is Heath Ledger.

  "You either die a hero or you live long enough to watch you turn bad."

 • Moon

  Moon

  İşte bilim-kurgu bu! Duncan Jones'in bilim kurguyu dramla birleştirdiği, kapitalist sisteme ağır eleştirilerde bulunmasının yanı sıra dramatik bir sonla biten, güzel bir bilim-kurgu filmi.

  "Ne kadar çokuz aslında. Bir o kadar yalnızız."


  ~


  That's science fiction! Duncan Jones's combine science fiction with drama,It is a beautiful sci-fi film that ends with a dramatic ending as well as heavy criticism of the capitalist system.

  "How many of us are, actually. We're just as lonely."

 • Before the Rain

  Before the Rain

  Savaşın içine düşsel bir yolculuk...


  "Kuşlar çığlık atarak siyah gökyüzünde uçuyorlar. İnsanlar sessiz, beklemek bana acı veriyor."


  ~


  A dream journey into war...

  "Birds fly in the black sky by screaming. People are quiet, waiting pains me."

 • Sisters in Arms

  Sisters in Arms

  Barbar İşid'in Irak'taki Yezîdîlere yönelik 3 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirmiş olduğu katliamlar Birleşmiş Milletler tarafından soykırım olarak kabul edilmiştir.Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ndeki Yezîdî kadınlar ve küçük yaştaki kızlar, IŞİD mensupları tarafından cinsel köleliğe zorlandı, erkekler sürgün edildi ve binlercesi topluca infaz edildi.Birçoğu Sincar'da olmak üzere toplamda yaklaşık 5 bin kişinin öldürüldüğü 10 bine yakın kişinin ise esir düştüğü ifade edilmektedir.Kürdistan Bölgesel Hükümeti 2019 yılında 3 Ağustos gününü "Ezidi Soykırım Günü" ilan etti.  ~  Barbarian Isis targets Yazidis in Iraq on August…

 • The Elephant Man

  The Elephant Man

  David Lynch tarafından yazılan ve yönetilen, baş rolünde Anthony Hopkins olan 1980 yapımı dram/tarihi drama film.Vücudu ağır deformasyona uğramış olan John Merrick'in yaşamı anlatılıyor.Anthony Hopkins'in adeta oyunculuk dersi verdiği ve gerçek hayattan alıntılanmış bu filmde,toplumdaki ikiyüzlülüğü, çıkar için ahlakını satabilenleri en önemlisi ötekileştirmeyi,ötekine yaşattığımız azabı izleyiciye çok güzel aktarıyor.Film, Alfred Lord Tennyson'ın "nothing will die" adlı şiirinin şu dizeleriyle son bulur: "Hiç ama hiçbir şey ölmeyecek. Nehir akar, rüzgar eser, bulut süzülür, kalp çarpar. Hiçbir şey ölmeyecek." Beni ağlatabilen nadir…

 • Fury

  Fury

  David Ayer tarafından yazılan ve yönetilen, baş rolünde Brad Pitt olan, 2014 yapımı amerikan savaş filmidir.Fury isimli bir amerikan tankında görevli olan beş askerin savaşın sonlarına doğru almanya'da yaşadıklarını anlatıyor.Propaganda amaçlı çekilmiş bir film.Oyunculuklar iyi, senaryo zayıf ve oldukça mantık hataları barındırsa da sıkmadan izlettiriyor.

  "Fikirler barış doludur. Geçmiş ise; şiddet."


  Written and directed by David Ayer, it is a 2014 American war film starring Brad Pitt.He describes the experiences of five soldiers in an American tank named Fury in…

 • Girls of the Sun

  Girls of the Sun

  Başrolünde İranlı aktris ve müzisyen Gülşifte Farahani'nin oynadığı 2018 yılı yapımı film.İşid militanlarının kaçırıp, işkenceye ve tecavüze maruz bıraktığı Ezidi ve Kürt kadınlarının, komutanlığını Bahar'ın (Gülşifte Farahani) yaptığı güneşin kızları isimli tabur oluşturup, işid'e karşı olan mücadelesini gözler önüne seriyor...  ~  It is a 2018 film starring Iranian actress and musician Gulsifte Farahani.Yazidi and Kurdish women kidnapped, tortured and raped by Isis militants. She creates a battalion called girls of the sun which is commanded by Bahar(Gülşifte Farahani), and reveals her struggle against Isis...

 • The Lovers on the Bridge

  The Lovers on the Bridge

  "romantizm budur" dedirten Leos Carax filmi.


  “Birini seviyorsan, yarın ona şöyle de; Gökyüzü bembeyaz. Eğer o bensem şöyle cevap veririm; Ama bulutlar kapkara. Böylece birbirimizi sevdiğimizi anlarız.”  ~  It's a Leos Carax movie that makes you say, "That's romance."


  "If you love someone, tomorrow you say to them. The sky is white. If it's me, I'll answer, But the clouds are black. So we know we love each other.

 • Red Dot

  Red Dot

  Tahmin edilir, yavaş, sıkıcı, basit, düz mantık, isveç yapımı bir neftlix filmi.İnanılmaz mantık hataları nedeniyle ve finali kötü olduğu için beğenmedim.Soğuk isveç atmosferini ve kuzey ışıklarını merak edenler bakabilir.  ~  Predictably, slow, boring, simple, straight logic, a Sweden-made neftlix movie.I didn't like the finale because of incredible logic errors and because the finale was bad.Those who are curious about the cold Sweden atmosphere and northern lights can watch.

 • My Neighbor Totoro

  My Neighbor Totoro

  Hayal gücünün sınırlarını zorlayan Hayao Miyazaki'nin efsane animasyon filmi. Çok güzel bir öykü, çok yalın yaşamlar, inanılmaz güzel aktarılan duygular..

  "İnsanlar ve ağaçlar, bir zamanlar arkadaştılar."  ~  Hayao Miyazaki's legendary animated film that pushes the boundaries of imagination. It's a beautiful story, very lean lives, incredibly beautifully conveyed emotions..

  "People and trees were friends once upon a time"