RSS feed for ximena
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Next Gen

Next Gen

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
Read the review Edit this entry  
06
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Behind the Curve

Behind the Curve

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Good Girls

The Good Girls

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Premonition

Premonition

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Predestination

Predestination

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Great Expectations

Great Expectations

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sweet November

Sweet November

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry