Sort by

Jack has logged 42 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Cincinnati Kid

The Cincinnati Kid

1965
×
★★★
Edit this entry  
25
Bodied

Bodied

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Traffic

Traffic

2000
×
★★★½
Edit this entry  
23
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★½
Edit this entry  
22
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★½
Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★½
Edit this entry  
21
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Outfit

The Outfit

1973
×
★★★
Edit this entry  
19
The American

The American

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★½
Edit this entry  
11
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★
Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wanderers

The Wanderers

1979
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry  
05
Escapes

Escapes

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
Underworld U.S.A.

Underworld U.S.A.

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Django Kill... If You Live, Shoot!

Django Kill... If You Live, Shoot!

1967
×
★★★½
Edit this entry  
03
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry