Sort by

Reuben has logged 252 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
30
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Twilight Samurai

The Twilight Samurai

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★
Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
Edit this entry  
23
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
Edit this entry  
23
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
Edit this entry  
23
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
Police Story

Police Story

1985
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Edit this entry  
13
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
05
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Step Up 3D

Step Up 3D

2010
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★
Edit this entry  
01
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
29
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
20
Love

Love

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Something Must Break

Something Must Break

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
13
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Coming Out

Coming Out

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Rebooted

Rebooted

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Windows

Windows

1975
×
Edit this entry  
06
Coda

Coda

2013
×
Edit this entry  
06
The Danish Poet

The Danish Poet

2006
×
Edit this entry  
06
Recycled

Recycled

2013
×
Edit this entry  
06
history of japan

history of japan

2016
×
Edit this entry