• Leo

    Leo

    ★★★½

    A rip-roaring tale of a family unexpectedly thrust into the limelight by an act of violence. Spectators scramble to find out the identity of this mystery hero, but sometimes stepping out of the shadows can reveal something much darker...

    Leo shines when it puts focus on the central family and their response to the violence that engulfs them. The frenetic action of the scene in the cafe has real stakes, and Parthiban's response is a shocking climax to all the…

  • Jailer

    Jailer

    ★★

    Catching this in a completely packed cinema, full of cheering and clapping fans is one of the most fun movie experiences I've had. The triumphant blast of Anirudh Ravichander's score pounding as Rajinikanth swaggers into the frame, matched by an eruption of delight from the audience. It was impossible not to get swept up by the infectious energy that engulfed the room.

    The film was extremely self-indulgent, filled with lengthy scenes of slow motion and close-ups of Rajinikanth's outstretched arm…

  • Cha Cha Real Smooth

    Cha Cha Real Smooth

    ★★★★

    I used to think that there would come a time when I would have life figured out. A time when everything would fall into place and make sense. Now, in the midst of my 20s, I feel like this is further away than ever from happening. I'm still just as clueless about my future. I continue to make stupid mistakes. I still struggle to understand whether someone is into me or just being nice. As much as I think I've…

  • Scream VI

    Scream VI

    ★★★

    Makes the mistake of teasing a very different movie with the subversive opening, only to retread the same ground as all the Screams that came before. Strong set pieces and a lot of the dumb slasher fun that we've come to expect make this watchable but that awful final act does its best to make you wonder why you were even watching in the first place.

  • Permanent Vacation

    Permanent Vacation

    ★★½

    A meandering and sleepy crawl through downtown Manhattan. Streets are litter-filled and overgrown, people are tired and delirious. Jarmusch's low budget debut never quite finds its stride, and is hampered by some performances that don't work, but it's clear to see the beginnings of a style that will surely be honed and developed in movies to come.

  • Jurassic Park

    Jurassic Park

    ★★★★½

    Ended the year with a loud roar by watching this for the first time (I know, I've been living under a rock). Very impressed by just how well this thing ramps up the tension but also how it keeps it there. A fantastic time. Happy New Year, y'all!!

  • Bones and All

    Bones and All

    ★★★★

    Bones and All is an intoxicating balancing act between the beautiful and the grotesque; Crushed skulls and crimson red bloodstains are interwoven with delicate hand touches and beautiful, far-stretching vistas. These two extremes may seem at odds with each other but the journey to finding yourself is never a straight path; It's full of visceral twists and turns - both good and bad.

    Sometimes we have no choice but to leave everything behind. To start afresh and carve out a…

  • Decision to Leave

    Decision to Leave

    ★★★★½

    Tonight, after leaving the cinema, I walked through the night-time streets of Birmingham city centre and felt an overwhelming sense of clarity. I slowed my walking pace, letting the wind blow the rain against my face, feeling the cold splash of each droplet as it hit me. I felt the weight of my feet pressing against the ground with each step. I gazed up at the sky and took a deep breath of cool air. What I felt in that…

  • The Act of Coming Out

    The Act of Coming Out

    A powerful short that uniquely examines the act of coming out and the universality of the emotions it evokes. The fear of loved ones not accepting you; the immense bravery and courage required just to begin that conversation; the relief as a lifetime of weight is lifted. A reminder that this experience is a shared one and no one is going through it alone. The journey to accept and love yourself and who you are to the point that no outcome will change that is long and arduous but the freedom at the end will always be worth it.

  • A Bullet for the General

    A Bullet for the General

    ★★★★

    Moral complexity, a fiery revolution, and a big fucking gold machine gun.

    A Bullet for the General begins abruptly and violently. Passengers on a train witness the massacre of the many Mexican forces on board at the hands of revolutionaries. Gallons of blood is spilled and countless sacrifices are made. A pounding drum echoes across the barren landscape, the pulsating sound signifying the beating hearts of the oppressed, still very much alive and kicking. Damiani makes the bold decision to…

  • Nick and Norah's Infinite Playlist

    Nick and Norah's Infinite Playlist

    ★★

    On paper, this looked like a Reuben movie. I've said it before but experiencing the city at night time gives me so much energy and joy; the cool breeze, the neon-lit streets, the open conversations that happen with those around you. Time goes slower and actions feel more spontaneous. Add some music on top of that and you have my perfect movie. Or so I thought.

    Nick and Norah's Infinite Playlist falls at the first hurdle - with its characters.…

  • Amélie

    Amélie

    ★★★★½

    I like to listen to music with my eyes closed. I enjoy walking through the city at night time. I like to run my hands along clothes in a shop. I make a habit of holding doors open for people who are too far away.

    I am easily frustrated by slow walkers. I get proportionately more angry according to how hungry I am. I hate that hissing sound that the bus makes. Hot weather is my kryptonite.

    People are weird.…