Sort by

Chris has logged 521 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Robot Monster

Robot Monster

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Destino

Destino

2003
×
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Lost in La Mancha

Lost in La Mancha

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Downhill

Downhill

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
it's easy

it's easy

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kingpin

Kingpin

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ouija

Ouija

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
A Good Man

A Good Man

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
The Good Son

The Good Son

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
End of Days

End of Days

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Underwater

Underwater

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Europa

Europa

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Entre Nous

Entre Nous

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Welcome to Chechnya

Welcome to Chechnya

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
MVP 2: Most Vertical Primate

MVP 2: Most Vertical Primate

2001
×
Read the review Edit this entry  
04
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry