Revan has logged 136 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hellzapoppin'

Hellzapoppin'

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers

Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hari Kondabolu: Warn Your Relatives

Hari Kondabolu: Warn Your Relatives

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shark Beach with Chris Hemsworth

Shark Beach with Chris Hemsworth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shore

Shore

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tove

Tove

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry