Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Loop

Loop

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Float

Float

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
1917

1917

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Read prior review Edit this entry  
18
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Devil in a Convent

The Devil in a Convent

1899
×
★★★★
Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Escrime

Escrime

1890
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Magic Rosette

The Magic Rosette

1879
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Musician Monkey

The Musician Monkey

1878
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

1894
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Traffic in King's Road, Chelsea

Traffic in King's Road, Chelsea

1890
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mosquinha

Mosquinha

1890
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Newark Athlete

Newark Athlete

1891
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blacksmith Scene

Blacksmith Scene

1893
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Serpentine Dance

Serpentine Dance

1896
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Greed

Greed

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Nightmare

A Nightmare

1896
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Mariah Carey's Magical Christmas Special

Mariah Carey's Magical Christmas Special

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
London's Trafalgar Square

London's Trafalgar Square

1890
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Monkeyshines, No. 2

Monkeyshines, No. 2

1890
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Monkeyshines, No. 1

Monkeyshines, No. 1

1890
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Vanishing Lady

The Vanishing Lady

1896
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Boat Leaving the Port

Boat Leaving the Port

1895
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Snowball Fight

Snowball Fight

1897
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Demolition of a Wall

Demolition of a Wall

1896
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Baby's Meal

Baby's Meal

1895
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Boxing Cats (Prof. Welton's)

The Boxing Cats (Prof. Welton's)

1894
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Utopia

Utopia

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Holidate

Holidate

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Louis Theroux: Selling Sex

Louis Theroux: Selling Sex

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Poor Pierrot

Poor Pierrot

1892
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hyde Park Corner

Hyde Park Corner

1889
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Leisurely Pedestrians, Open Topped Buses and Hansom Cabs with Trotting Horses

Leisurely Pedestrians, Open Topped Buses and Hansom Cabs with Trotting Horses

1889
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Man with the Rubber Head

The Man with the Rubber Head

1901
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cinderella

Cinderella

1899
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Underwater

Underwater

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Kiss

The Kiss

1896
×
★★★
Edit this entry  
19
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★★★★
Edit this entry