• Breakfast at Tiffany's

    ★★★★½

  • The Hustler

    ★★★½

  • Peeping Tom

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Giant

    ★★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★½

  • East of Eden

    ★★★½

  • Roman Holiday

    ★★★½

  • Peter Pan

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Dumbo

    ★★★★★

  • Fantasia

  • Pinocchio

  • The Wizard of Oz

  • Alexander Nevsky

    ★★★★½

  • Abraham Lincoln

    ★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★★

  • Invisible Ink

    ★★★★★

  • The Cameraman's Revenge

    ★★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • Laura Comstock's Bag-Punching Dog

    ★★★★★

  • The Man with the Rubber Head

    ★★★★★

  • Cinderella

    ★★★★★

  • The Devil in a Convent

    ★★★★

  • The Four Troublesome Heads

    ★★★★★

  • The Astronomer's Dream

    ★★★★★

  • Snowball Fight

    ★★★★★

  • The Haunted Castle

    ★★★★★

  • Serpentine Dance

    ★★★★★

  • The Kiss

    ★★★

  • The Cabbage-Patch Fairy

    ★★★★★

  • Demolition of a Wall

    ★★★★★

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★★★★

  • A Nightmare

    ½

  • The Vanishing Lady

    ★★★★★

  • Baby's Meal

    ★★★½

  • The Execution of Mary, Queen of Scots

    ★★★★★

  • The Sprinkler Sprinkled

    ★★★★★

  • Annabelle Serpentine Dance

    ★★★★★

  • Workers Leaving the Lumière Factory

    ★★★★★

  • Boat Leaving the Port

    ★★★★

  • Dickson Experimental Sound Film

    ★★★★★

  • The Boxing Cats (Prof. Welton's)

    ★★★★★

  • Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

    ★★★

  • Falling Cat

    ★★★½

  • Blacksmith Scene

    ★★★★★

  • Poor Pierrot

    ★★★★★

  • Newark Athlete

    ★★★★

  • Monkeyshines, No. 2

    ★★★★★

  • Monkeyshines, No. 1

    ★★★★★

  • Mosquinha

    ★★★★★

  • Escrime

    ★★★½

  • Traffic in King's Road, Chelsea

    ★★★½

  • London's Trafalgar Square

    ★★★½

  • Hyde Park Corner

    ★★★★

  • Leisurely Pedestrians, Open Topped Buses and Hansom Cabs with Trotting Horses

    ★★★

  • Traffic Crossing Leeds Bridge

    ★★★★★

  • Roundhay Garden Scene

    ★★★★★

  • Horse and Rider Jumping Over an Obstacle

    ★★★★

  • Brighton Street Scene

    ★★★

  • Accordion Player

    ★★★★★

  • Man Walking Around a Corner

    ★★★★★

  • L'homme machine

    ★★★½

  • Human Figure in Motion

    ★★★

  • Buffalo Running

    ★★★★

  • Athlete Swinging a Pick

    ★★★★½

  • The Magic Rosette

    ★★★★

  • Sallie Gardner at a Gallop

    ★★★★★

  • The Musician Monkey

    ★★★★★

  • Passage of Venus

    ★★★★★