RSS feed for Kait
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
13th

13th

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Z-O-M-B-I-E-S

Z-O-M-B-I-E-S

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
6 Balloons

6 Balloons

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Perfection

The Perfection

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
White Savior: Racism in The American Church

White Savior: Racism in The American Church

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
New Year, New You

New Year, New You

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Soapdish

Soapdish

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Little

Little

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Feels

The Feels

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry