Kait has logged 177 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Carrie Fisher: Wishful Drinking

Carrie Fisher: Wishful Drinking

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kitty

Kitty

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Divines

Divines

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hairspray Live!

Hairspray Live!

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
House of Wax

House of Wax

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Yes Men Fix the World

The Yes Men Fix the World

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
13th

13th

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hurricane Bianca

Hurricane Bianca

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Audrie & Daisy

Audrie & Daisy

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★
Edit this entry  
14
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Downloaded

Downloaded

2013
×
★★★
Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Catfish

Catfish

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry