RSS feed for Kait
  • Professor Marston and the Wonder Women

    Professor Marston and the Wonder Women

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    this was good!! I thought it was visually a really beautiful film, and I really liked the way the story was told in flashbacks in between professor marston's testimony. I also liked the fact that the dialogue was like....purposefully anachronistic? like, the way the characters talked—including elizabeth's frequent swearing, which I loved lmao—and a lot of the words / phrases they used were definitely not historically accurate, but you could tell that was intentional on robinson's part and I really…

  • Big Daddy

    Big Daddy

    ★★★★

    "from now on, you do whatever you wanna do, and I'll show you some cool shit along the way. that's what it's all about."

    due to the fact that I've seen this movie approximately 900 fucking times in my life I am pretty much entirely incapable of being objective about it so sorry about that! (but also not really!) I was pretty much raised on adam sandler movies (billy madison, 50 first dates, mr deeds, click, the wedding singer), but…

  • Z-O-M-B-I-E-S

    Z-O-M-B-I-E-S

    ★½

    I watched this with my nieces and nephew bc it's currently their favorite movie of all time, which means they're ALWAYS talking about it and singing the songs from it, so for quiet time that day I was like "fuck it I gotta see what all the hype's about!!!" and you know what! I actually enjoyed it, albeit in a so-bad-it's-almost-kinda-good way! like if it were any other movie I'd complain about how it couldn't decide if it wanted to…

  • The Lovebirds

    The Lovebirds

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    this was pretty funny! I laughed a lot! issa and kumail are already hilarious on their own, but paired together they had such good chemistry and played off of each other really well. HOWEVER I absolutely would not have enjoyed the movie as much if they hadn't been the leads lol. and I did like the twist at the end! I genuinely did not see it coming (but also I am unfortunately the world's most gullible bitch and thus rarely…

  • Bad Education

    Bad Education

    ★★★★

    this was fun! I had fun! I LOVE allison janney and hugh jackman, especially together; they both did really great work here. the score was also SOOOO good, AND the end credits set to white flag by dido....chef's kiss. anyways!! cory finley's gone 2 for 2 for me which I am VERY happy about!

  • The Half of It

    The Half of It

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    this didn't really do it for me and I'm sad about it!!! this looked really promising but I just didn't enjoy it like I thought I would. the pacing was kinda odd—I kept thinking we'd reached the climax but then there'd still be like 40 minutes left....like, I expected the talent show scene would be pretty pivotal, but it just...wasn't?—and I feel like when I finished watching it, I had so many unanswered questions. like, why was aster just like....casually…

  • A Secret Love

    A Secret Love

    ★★★★½

    oh MAN did this make me cry like a big huge baby!!!! I can’t even begin to express how grateful I am to these women for just.....being themselves? even if they had to keep it a secret from their families and everyone else who might’ve disowned or judged or harmed them. this was just so sweet and I don’t have anything else to say about it!!!! other than the fact that I can’t wait to grow old with my girlfriend like pat and terry 🥺🥺🥺

  • Fantasia 2000

    Fantasia 2000

    ★★★★

    I’ve seen this movie like probably a couple dozen times bc it was one of my favorites as a kid, which is probably why the subtle joke about rabbits in the noah’s ark segment COMPLETELY went over my head until this rewatch. I literally was sitting there with my nieces and nephew and I was like “wow, that’s a lot of bunnies!” and then IMMEDIATELY I went “OH I GET IT” LMFAO

  • Hearts Beat Loud

    Hearts Beat Loud

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I can’t believe it took me so long to watch this, but I’m glad I finally did because I really liked it a lot!! like, a cute, wholesome, low-stakes family dramedy with an incredible soundtrack and a sweet gay romantic subplot?? AND toni collette???? I’m sold! (ok but no joke when toni collette’s character first walked onscreen I literally said “wait is that toni collette? OH MY GOD THATS TONI COLLETTE”) 

    I probably would’ve liked this more if the romance…

  • Downton Abbey

    Downton Abbey

    ★★★

    I never watched downton abbey, but my mom did and loves it, so I watched this with her and you know what? I had fun!! downton abbey said gay rights!! sorta!!

  • 6 Balloons

    6 Balloons

    ★★

    this was....okay! not great! unfortunately! I say unfortunately bc I really wanted to like this (I feel like I say that about every movie I end up disliking lmao but it's true! I rarely watch movies with the expectation that I will dislike them!), but I just....didn't. I do think that this was a very realistic and honest portrayal of addiction that clearly came from personal experience; it certainly doesn't shy away from showing all the gross and unpleasant aspects…

  • The Social Network

    The Social Network

    ★★★★★

    I like standing next to you, sean. it makes me look so tough.