Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Conduct Unbecoming

Conduct Unbecoming

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Trauma

Trauma

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
No Reservations

No Reservations

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Then She Found Me

Then She Found Me

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Genova

Genova

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Last Legion

The Last Legion

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Salinger Year

My Salinger Year

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Greenland

Greenland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Magnificent Cuckold

The Magnificent Cuckold

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last Metro

The Last Metro

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Kneeling Goddess

The Kneeling Goddess

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ludo

Ludo

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fever Mounts at El Pao

Fever Mounts at El Pao

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Valley of the Kings

Valley of the Kings

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Murder in Three Acts

Murder in Three Acts

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Indian Summer

Indian Summer

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Against the Sun

Against the Sun

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Witness

Witness

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Love of a Woman

The Love of a Woman

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Fighter

The Fighter

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
For a Cop's Hide

For a Cop's Hide

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Butterfly on the Shoulder

Butterfly on the Shoulder

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Two Men in Town

Two Men in Town

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Professional

The Professional

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Old Gun

The Old Gun

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sissi: The Young Empress

Sissi: The Young Empress

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
55 Days at Peking

55 Days at Peking

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Swept Away

Swept Away

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Grace & Glorie

Grace & Glorie

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Horse

The Horse

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Venom

Venom

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lola

Lola

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Back When We Were Grownups

Back When We Were Grownups

2004
×
★★
Edit this entry  
28
The Blackwater Lightship

The Blackwater Lightship

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Six Minutes to Midnight

Six Minutes to Midnight

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Fear in the Night

Fear in the Night

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Golden Hawk

The Golden Hawk

1952
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
A Suitable Boy

A Suitable Boy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blind

Blind

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Jigsaw Man

The Jigsaw Man

1984
×
½
Read the review Edit this entry