Sort by

Reza has logged 47 entries for films during August 2011.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Amazing Grace

Amazing Grace

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Above Us the Waves

Above Us the Waves

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ulee's Gold

Ulee's Gold

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
In a Better World

In a Better World

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Conspirator

The Conspirator

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Town Without Pity

Town Without Pity

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Silver Chalice

The Silver Chalice

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Whistleblower

The Whistleblower

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Recount

Recount

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Amar Akbar Anthony

Amar Akbar Anthony

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Appaloosa

Appaloosa

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
La Femme Musketeer

La Femme Musketeer

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Under the Roofs of Paris

Under the Roofs of Paris

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
À Nous la Liberté

À Nous la Liberté

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Le Million

Le Million

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Udaan

Udaan

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Band Baaja Baaraat

Band Baaja Baaraat

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Faust

Faust

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cyrus

Cyrus

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Northanger Abbey

Northanger Abbey

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Barbarian Invasions

The Barbarian Invasions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
Read the review Edit this entry  
08
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Insidious

Insidious

2010
×
Read the review Edit this entry  
08
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Life Is a Bed of Roses

Life Is a Bed of Roses

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
I Want to Go Home

I Want to Go Home

1989
×
Read the review Edit this entry  
06
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Narrow Margin

The Narrow Margin

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ironclad

Ironclad

2011
×
Edit this entry  
03
Peyton Place

Peyton Place

1957
×
★★★★
Edit this entry  
03
Miral

Miral

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Singham

Singham

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★
Read the review Edit this entry