Ryan has logged 481 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Breathe In

Breathe In

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tusk

Tusk

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Stuart: A Life Backwards

Stuart: A Life Backwards

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chloe

Chloe

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Invincible Armour

The Invincible Armour

1977
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Hellion

Hellion

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Hellion

Hellion

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Into the Storm

Into the Storm

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Lovelace

Lovelace

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Rum Diary

The Rum Diary

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
Come Back to Me

Come Back to Me

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Tiger Eyes

Tiger Eyes

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★
Edit this entry  
16
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
Omen III: The Final Conflict

Omen III: The Final Conflict

1981
×
★★½
Edit this entry  
15
Damien: Omen II

Damien: Omen II

1978
×
★★★
Edit this entry  
14
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★½
Edit this entry  
08
That Moment: Magnolia Diary

That Moment: Magnolia Diary

2000
×
★★★★
Edit this entry  
08
Semi-Pro

Semi-Pro

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry