Rafael has logged 447 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Tumbbad

Tumbbad

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Pooka!

Pooka!

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mirai

Mirai

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★
Edit this entry  
03
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Venom

Venom

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
2.0

2.0

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
I Am a Hero

I Am a Hero

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★½
Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sabrina

Sabrina

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★★
Edit this entry  
13
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Predator

The Predator

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry