RSS feed for Ryan

Ryan has logged 118 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★½
Edit this entry  
16
Drive a Crooked Road

Drive a Crooked Road

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
11
So Dark the Night

So Dark the Night

1946
×
★★★
Edit this entry  
09
The Salt of the Earth

The Salt of the Earth

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★★★
Edit this entry  
08
Unfaithfully Yours

Unfaithfully Yours

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eden

Eden

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
John Henry and the Railroad

John Henry and the Railroad

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Ballerina

Ballerina

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Le chant du styrène

Le chant du styrène

1959
×
★★★★
Edit this entry  
13
Horse Money

Horse Money

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★½
Edit this entry  
09
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★½
Edit this entry  
05
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Jauja

Jauja

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bird People

Bird People

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Detour

Detour

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
National Gallery

National Gallery

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Furies

Furies

1977
×
★★★½
Edit this entry  
10
Amour Fou

Amour Fou

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Man Facing Southeast

Man Facing Southeast

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★½
Edit this entry