2017

Ryan Godfrey Ryan Godfrey’s year in review

Ryan’s highest rated films

  • The Act of Killing

    ★★★★★

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★★★

  • Napoleon

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★½

  • The Counselor

    ★★★★½

  • Margaret

    ★★★★½

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★½

  • Slippery Jim

    ★★★★½

  • Burglary at Night

    ★★★★½

  • The Magic Hoop

    ★★★★½

  • The Look of Silence

    ★★★★½

  • Le Cercle Rouge

    ★★★★½

  • O.J. Made in America

    ★★★★½

  • Cameraperson

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 554 Films watched
  • 46.2 Average per month
  • 10.7 Average per week

Milestones

First Film

Day & Night

Jan 2

Most Watched

The Lego Batman Movie

twice

Last Film

The Circle

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Documentary
151 films
Drama
113 films
Comedy
96 films
Fantasy
44 films
Romance
30 films
Animation
30 films
Crime
30 films
Action
30 films
Thriller
28 films
Family
24 films
France
157 films
USA
140 films
UK
57 films
Macedonia
39 films
Germany
13 films
Denmark
9 films
Italy
7 films
Japan
6 films
Spain
5 films
Sweden
5 films
English
322 films
French
117 films
Macedonian
38 films
German
13 films
Spanish
12 films
Russian
7 films
Italian
7 films
Swedish
6 films
Japanese
6 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 101 Added 920

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Ryan’s most liked review

11/8/16

★★★★

A slow-motion found-footage horror movie that you already know the ending to.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

O.J. Made in America
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Emoji Movie
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

La catastrophe de la Martinique

Films watched in 2017

  • The Circle
  • I, Tonya
  • Aloha
  • Beatriz at Dinner
  • Cameraperson
  • Prometheus
  • The Act of Killing
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Get Out
  • Dawson City: Frozen Time
  • Across the Mexican Line
  • The Immigrant
  • Lady Bird
  • Almayer's Folly
  • Faust
  • Black George
  • The Black Dream
  • The Fall of Troy
  • Banks of the Nile
  • Coco
  • Olaf's Frozen Adventure
  • The Emoji Movie
  • Life Without Principle
  • The Lego Batman Movie
  • At Berkeley
  • Ida
  • The Lego Batman Movie
  • The Shower
  • Oslo, August 31st
  • Monsieur Lazhar
  • Wrinkles
  • Murder on the Orient Express
  • Wuthering Heights
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • The Deep Blue Sea
  • Orphans of the Storm
  • Dreams of a Life
  • The Loneliest Planet
  • 11/8/16
  • La catastrophe de la Martinique
  • Your Name.
  • Fabricated City
  • Logan
  • Planet of Snail
  • We Need to Talk About Kevin
  • Killer Joe
  • Project Nim
  • The Spirit of Charles Lindbergh
  • Swades
  • The Boxcar Children
  • The Road to El Dorado
  • Weekend
  • Damsels in Distress
  • House of Tolerance
  • The Best of Youth
  • The Assassin
  • Hail, Caesar!
  • The Interrupters
  • Haywire
  • The Day He Arrives
  • Mutlu Ol! Bu Bir Emirdir!
  • The League of Gentlemen
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • Scorpio
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • The Turin Horse
  • The Kid with a Bike
  • Atomic Blonde
  • Baby Driver
  • Dunkirk
  • The Friends of Eddie Coyle
  • Jason Bourne
  • Margin Call
  • Sidewalls
  • The Skin I Live In
  • Elena
  • Girlhood
  • Carrie Pilby
  • Richard III
  • The Counselor
  • Despicable Me 3
  • The Water Nymph
  • En route
  • The Vicar of Wakefield
  • The Winter's Tale
  • Le Havre
  • True Heart Susie
  • Margaret
  • A Dangerous Method
  • The Oath and the Man
  • His Mother's Thanksgiving
  • This Is Not a Film
  • Faust
  • L'épée du spirite
  • The Persistant Salesman
  • Princess Tarakanova
  • A Matter of Life and Death
  • The Queen of Spades
  • Proclamation of Montenegro for the Kingdom
  • Dream of the Moon
  • Max's First Job
  • Le voleur invisible
  • Wonder Woman
  • The Cricket on the Hearth
  • Romeo Turns Bandit
  • Max and the Lady Doctor
  • Spanish Clair de Lune
  • Appointment at the Mill
  • Little Mischief
  • Hockey Match on the Ice
  • Police Patrol Wagon
  • Foottit et Chocolat, IV. Guillaume Tell
  • Chaise en bascule
  • Une rue à Tokyo, [I]
  • La paralytique
  • Belfast, Castle Place
  • 99ème régiment d'infanterie: assaut du portique
  • Wilful Peggy
  • The Drunkard's Reformation
  • Water Fall in the Catskills
  • Butterfly Dance
  • Modern Sculptors
  • The Frog
  • The Lion Hunt
  • The Bewitched Shepherd
  • Crimes of Diogo Alves
  • The Portrait of Captain Grogg
  • Artheme Swallows His Clarinet
  • The Wonderful Album
  • The Tulips
  • Grand Display of Brock's Fireworks at the Crystal Palace
  • The Voice of the Violin
  • A Trip to Jupiter
  • Slippery Jim
  • Traveller's Nightmare
  • Easter Eggs
  • Riña en un café
  • The Black Hand
  • Miniature Theatre
  • Munich, Maximilianeum
  • Tramway à vapeur et passagers
  • Why Papa Cannot Sleep
  • Dr. Macintyre's X-Ray Film
  • Puerta del Sol
  • Exposition nationale suisse. Palais des beaux-arts
  • A Victorian Lady in Her Boudoir
  • Lazamiento de un caballo salvaje
  • Les bains de la jetée des pâquis
  • Roi et reine de Roumanie et leur escorte
  • Cyclistes et cavaliers arrivant au cottage
  • Défilé du 8e bataillon
  • Melbourne, les courses: sorties de chevaux
  • Melbourne, les courses: présentation du vainqueur
  • Il Finto Storpio
  • Yarmouth Fishing Boats Leaving Harbour
  • Madrid, arrivée des toréadors
  • Dresde, vieux quartier à l'Exposition
  • Barque en mer
  • Lassage des boeufs pour le labour
  • Nîmes, sortie de l'église
  • Toulouse, rue Alsace-Lorraine
  • Lyon, sauvetage de lapins; innondations
  • Alger: prière du muezzin
  • Chirgwin in His Humorous Business
  • Schaffouse, Chûtes du Rhin vues de loin
  • Rome, pont Ripetta
  • Cavalcade (Char du soleil)
  • Panorama des rives de la Seine à Paris
  • Budapest, cortège de la Couronne
  • Up the River
  • Le président en promenade
  • Brighton Beach
  • Sortie de la pompe
  • Only Lovers Left Alive
  • Captain Underpants: The First Epic Movie
  • Genève (Exposition 1896): rentrée à l'étable
  • Hyde Park Bicycling Scene
  • Passaic Falls, New Jersey
  • New-York, patineurs au Parc central
  • Berlin, Hallesches Thor
  • Pont de bateaux
  • Vienne, Entrée du cinématographe
  • Levée des filets de pêche
  • Voitures automobiles
  • Combat de coqs
  • Tigers at the Zoo
  • Barcelone, panorama du port I
  • Chicago, Grande Roue
  • Baignade de nègres
  • Venice Showing Gondolas
  • Paris, mi-carême: char de la reine des reines
  • Evian: Embarquement
  • Ice Age
  • Cuirassiers à cheval
  • Royal Train
  • Panorama pris depuis une plate-forme mobile
  • Paris, Arc de Triomphe
  • Melbourne Cup 1896
  • Pferd und Reiter Springen Über ein Hindernis
  • The Cheese Mites, or Lilliputians in a London Restaurant
  • An Over-Incubated Baby
  • Repas des chats
  • Two Fencers
  • Kansas Saloon Smashers

See all 554

Highly rated films Ryan missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Call Me by Your Name
  • Saturation
  • LA 92
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • The Florida Project

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more