2018

Ryan Godfrey Ryan Godfrey’s year in review

Ryan’s highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★½

  • The Devils

    ★★★★½

  • The Double

    ★★★★½

  • Over the Garden Wall

    ★★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • Let the Fire Burn

    ★★★★½

  • Ocean's Eleven

    ★★★★½

  • Bisbee '17

    ★★★★½

  • Cry of the City

    ★★★★½

  • The Red Shoes

    ★★★★½

  • Winchester '73

    ★★★★½

  • Symphony of a City

    ★★★★½

  • Rivers and Tides

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★★½

  • Groundhog Day

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 272 Films watched
  • 22.7 Average per month
  • 5.2 Average per week

Milestones

First Film

World of Tomorrow

Jan 1

Most Watched

The Greatest Showman

twice

Last Film

A Town Called Panic

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
128 films
Comedy
75 films
Animation
45 films
Fantasy
40 films
Adventure
39 films
Family
32 films
Action
32 films
Thriller
30 films
Romance
30 films
Sci Fi
28 films
USA
158 films
France
37 films
UK
34 films
Germany
17 films
Canada
12 films
Japan
11 films
Belgium
9 films
Australia
8 films
Denmark
6 films
Spain
5 films
English
216 films
French
33 films
Spanish
17 films
Japanese
15 films
Russian
11 films
Italian
8 films
German
8 films
Chinese
8 films
Portuguese
7 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 136 Added 468

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Ryan’s most liked review

Bisbee '17

★★★★½

A bit of luck found me in Bisbee, Arizona on the 101st anniversary of the forced removal of 1200 immigrant miners from the town, and the first anniversary of the modern townspeople reenacting that incident for this film by Robert Greene. Today, the town gathered to watch the product of…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Over the Garden Wall
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Escape from Planet Earth
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Armor del Amor

Films watched in 2018

  • A Town Called Panic
  • Eleanor's Secret
  • I Don't Want to Go Back Alone
  • Passion
  • Mary Poppins Returns
  • Mood Indigo
  • The Painting
  • Stray Dogs
  • Boy & the World
  • Escape from Planet Earth
  • Ferdinand
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Lego Ninjago Movie
  • 20 Feet from Stardom
  • Jodorowsky's Dune
  • Manakamana
  • Fast Five
  • The Emperor's New Groove
  • The Shape of Water
  • Something Good - Negro Kiss
  • Señoritas
  • Bastards
  • The Lone Ranger
  • Spiritual Voices
  • Mirai
  • Stolen Moments
  • Premonitions Following an Evil Deed
  • Mockery
  • The Silver Cord
  • Eyes of Youth
  • Ralph Breaks the Internet
  • A Society Sensation
  • Torrent
  • Virtuous Sinners
  • Sumurun
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • The Penalty
  • The Ouija Board
  • Bumping Into Broadway
  • The Circus
  • Fireman Save My Child
  • Bobby Bumps Starts for School
  • Cartoons On Tour
  • Lightning Sketches
  • The Pumpkin Race
  • Young Mr. Jazz
  • Ask Father
  • Billy Blazes, Esq.
  • High and Dizzy
  • Number, Please?
  • The Marathon
  • Floating Clouds
  • The Old Man & the Gun
  • Cluny Brown
  • Ocean's Eight
  • The Square
  • Early Man
  • The House with a Clock in Its Walls
  • The Darkest Minds
  • Leave No Trace
  • Avengers: Infinity War
  • My Father and My Son
  • The Girl Who Leapt Through Time
  • The Devils
  • Hard to Be a God
  • Night Moves
  • The Strange Little Cat
  • Cyclo
  • Behind the Candelabra
  • Tim's Vermeer
  • Downsizing
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Tangerines
  • The Crash Reel
  • Locke
  • The Double
  • The Heat
  • What Price Hollywood?
  • World War Z
  • Smallfoot
  • Trance
  • A Simple Favor
  • The Past
  • We Are the Best!
  • Popeye
  • Jackass Presents: Bad Grandpa
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • Iron Man 3
  • Pain & Gain
  • Borgman
  • Coherence
  • Stoker
  • The Bridges of Madison County
  • Tales from Earthsea
  • All Is Lost
  • Over the Garden Wall
  • Man of Steel
  • Help! Help!
  • A Cure for Pokeritis
  • The Water Nymph
  • The Grandmaster
  • Oz the Great and Powerful
  • Whisper of the Heart
  • Room 8
  • Let Your Light Shine
  • Side Effects
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Armor del Amor
  • Alpha
  • Stranger by the Lake
  • From the Manger to the Cross
  • The Little Girl Next Door
  • The Star of Bethlehem
  • The Ball Player and the Bandit
  • Nicholas Nickleby
  • The Cry of the Children
  • The Actor's Children
  • Floral Frameworks
  • A Tale of Two Cities
  • Mormonens offer
  • The Great Gabbo
  • Defence of Sevastopol
  • Wonderstruck
  • Max and Jane Want to Do Theater
  • Max Plays the Part
  • Tilly and the Fire Engines
  • Blind Husbands
  • Jammin' the Blues
  • Mission: Impossible
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • A Touch of Sin
  • The Great Gatsby
  • Spirited Away
  • The Blue Bird
  • The Greatest Showman
  • Let the Fire Burn
  • The Wolverine
  • Paterson
  • This Is Martin Bonner
  • Sorry to Bother You
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Lion
  • This Is the End
  • Ocean's Eleven
  • Pacific Rim
  • The Imposter
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • Rust and Bone
  • Bisbee '17
  • Bao
  • Incredibles 2
  • The Post
  • Beyond the Hills
  • Gimme the Loot
  • Final Deployment 4: Queen Battle Walkthrough
  • Much Ado About Nothing
  • The Bourne Legacy
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Elena
  • John Carter
  • A Hijacking
  • Byzantium
  • Pom Poko
  • The Queen of Versailles
  • In Another Country
  • Three Sisters
  • The Unspeakable Act
  • Searching for Sugar Man
  • Wadjda
  • End of Watch
  • The Place Beyond the Pines
  • Tabu
  • 56 Up
  • The World's End
  • Wonder
  • Logan Lucky
  • To the Wonder
  • Iron Sky
  • Seven Psychopaths
  • Drug War
  • Neighboring Sounds
  • Cosmopolis
  • Chronicle
  • Man of Aran
  • Jolly Fellows
  • Cry of the City
  • The Red Shoes
  • Winchester '73
  • Mist on the Moors
  • The Razor's Edge
  • Let's Go to the Movies
  • Our Navy
  • The Lost Lake
  • Holiday
  • Summer Interlude
  • Trade Tattoo
  • Along the Rainbow Trail
  • Symphony of a City
  • Viola
  • The Golem: How He Came into the World
  • Ship of Theseus
  • Tabu
  • Enemy
  • Suspiria

See all 272

Highly rated films Ryan missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Minding the Gap
  • Shoplifters
  • Dominion
  • Springsteen On Broadway
  • Roma
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more