2019

Ryan Godfrey Ryan Godfrey’s year to date

Ryan’s highest rated films

  • The Big Heat

    ★★★★★

  • Unfaithfully Yours

    ★★★★½

  • The Fabulous Baron Munchausen

    ★★★★½

  • Detour

    ★★★★½

  • Night and the City

    ★★★★½

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★½

  • My Name Is Julia Ross

    ★★★★

  • Le chant du styrène

    ★★★★

  • Jauja

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Mr. Turner

    ★★★★

  • Li'l Quinquin

    ★★★★

  • Stations of the Cross

    ★★★★

  • Winter Sleep

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • All Inclusive

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 118 Films watched
  • 23.6 Average per month
  • 5.6 Average per week

Milestones

First Film

Do Unto Otters: A Book About Manners

Jan 1

Most Watched

Mixed Pets

twice

Last Film

The Fault in Our Stars

May 18

Genres, Countries & Languages

Drama
57 films
Comedy
34 films
Action
15 films
Adventure
14 films
Family
14 films
Fantasy
13 films
Romance
13 films
Crime
12 films
Thriller
11 films
Documentary
9 films
USA
63 films
France
24 films
UK
14 films
Germany
11 films
Canada
7 films
Switzerland
4 films
Brazil
4 films
Japan
3 films
India
3 films
Argentina
2 films
English
88 films
French
20 films
Portuguese
6 films
Spanish
6 films
Japanese
6 films
German
6 films
Italian
3 films
Hindi
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 59 Added 341

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Ryan’s most liked review

The Parent Trap

★★½

This movie is 128 minutes long.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Love Exposure
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Last Airbender
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Blade Runner 2049
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Do Unto Otters: A Book About Manners

Films watched in 2019

  • The Fault in Our Stars
  • Pompeii
  • Drive a Crooked Road
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • 22 Jump Street
  • The Big Heat
  • So Dark the Night
  • The Salt of the Earth
  • My Name Is Julia Ross
  • Unfaithfully Yours
  • Magic in the Moonlight
  • Kumiko, the Treasure Hunter
  • Eden
  • John Henry and the Railroad
  • Mission: Impossible
  • Hail Satan?
  • Force Majeure
  • Missing Link
  • Non-Stop
  • Ballerina
  • The Last Airbender
  • Unfriended
  • Arabian Nights: Volume 1, The Restless One
  • Le chant du styrène
  • Horse Money
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • The Duke of Burgundy
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Foxcatcher
  • The Babadook
  • Jauja
  • Us
  • The Fabulous Baron Munchausen
  • Bird People
  • Detour
  • Shazam!
  • Mr. Turner
  • Heaven Knows What
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • National Gallery
  • Furies
  • Amour Fou
  • Man Facing Southeast
  • The Parent Trap
  • Night and the City
  • Leviathan
  • Timbuktu
  • Mary and the Witch's Flower
  • It Follows
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Haider
  • Li'l Quinquin
  • One Shot
  • Stations of the Cross
  • My Life as a Zucchini
  • Spy Kids: All the Time in the World
  • Two Days, One Night
  • The Homesman
  • Jersey Boys
  • Mommy
  • Blade Runner 2049
  • Breathe
  • A Night at the Garden
  • Winter Sleep
  • The Favourite
  • On the Brink
  • The Colleen Bawn
  • The Lego Movie
  • Matrimony's Speed Limit
  • A House Divided
  • Mixed Pets
  • Burstup Homes' Murder Case
  • The Coming of Sunbeam
  • The High Cost of Living
  • A Fool and His Money
  • Canned Harmony
  • Mikey and Nicky
  • Two Little Rangers
  • Algie, the Miner
  • Greater Love Hath No Man
  • Tramp Strategy
  • Mixed Pets
  • Love Exposure
  • The Kid Who Would Be King
  • Life in Miniature
  • Edgecombe
  • All Inclusive
  • Give Me Liberty
  • Birds of Passage
  • The Edge of Democracy
  • Raja Harishchandra
  • Maps to the Stars
  • Cloud Phenomena of Maloja
  • Clouds of Sils Maria
  • Elite Squad
  • A Message from Mars
  • Mabel's New Hero
  • Max's Hat
  • The Mend
  • A Little Princess
  • Barney Oldfield's Race for a Life
  • PK
  • Hell or High Water
  • The Last Days of Pompeii
  • Onesime, Clockmaker
  • Making an American Citizen
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • Cleopatra
  • If Beale Street Could Talk
  • Le Nain
  • Frank
  • Little Shop of Horrors
  • Never-Ending Man: Hayao Miyazaki
  • Onibaba
  • The Prophet
  • The Flower of My Secret
  • Speed Racer
  • Do Unto Otters: A Book About Manners

Highly rated films Ryan missed

  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Booksmart
  • Avengers: Endgame
  • Apollo 11
  • The Farewell
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • Pain and Glory
  • Honey Boy

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more