Sort by

Alyssa has logged 33 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Terror of Mechagodzilla

Terror of Mechagodzilla

1975
×
★★★½
Edit this entry  
30
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★½
Edit this entry  
28
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Edit this entry  
20
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Beast from 20,000 Fathoms

The Beast from 20,000 Fathoms

1953
×
★★½
Edit this entry  
19
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★½
Edit this entry  
18
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
16
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
King Kong Escapes

King Kong Escapes

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Edit this entry  
13
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hitler's Madman

Hitler's Madman

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla vs. Gigan

Godzilla vs. Gigan

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Get Out

Get Out

2017
×
Edit this entry