Sort by

Alyssa has logged 131 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
Read the review Edit this entry  
24
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
24
Gift Wrapped

Gift Wrapped

1952
×
Edit this entry  
21
Has Anybody Seen My Gal?

Has Anybody Seen My Gal?

1952
×
Read the review Edit this entry  
18
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
Edit this entry  
13
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
Edit this entry  
11
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
Read the review Edit this entry  
09
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Edit this entry  
09
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
Edit this entry  
06
I Will Buy You

I Will Buy You

1956
×
Edit this entry  
05
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
Edit this entry  
04
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
Edit this entry  
02
Silence

Silence

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
Edit this entry  
30
Love in a Fallen City

Love in a Fallen City

1984
×
Edit this entry  
29
Pacific Overtures

Pacific Overtures

1976
×
Read the review Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Read prior review Edit this entry  
27
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
Read prior review Edit this entry  
26
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dhoom 3

Dhoom 3

2013
×
Edit this entry  
25
Dhoom 2

Dhoom 2

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Dhoom

Dhoom

2004
×
Edit this entry  
22
Bright Star

Bright Star

2009
×
Edit this entry  
21
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
Edit this entry  
20
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
15
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Caught

Caught

1949
×
Edit this entry  
10
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
Read prior review Edit this entry  
07
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
Edit this entry  
04
Romancing in Thin Air

Romancing in Thin Air

2012
×
Read prior review Edit this entry  
02
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
Edit this entry  
01
An Autumn's Tale

An Autumn's Tale

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
Read the review Edit this entry  
31
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Slice

Slice

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
Read the review Edit this entry  
30
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
Edit this entry