Sort by

Rian has logged 550 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
La Bohème

La Bohème

2009
×
★½
Edit this entry  
30
A Kitten For Hitler

A Kitten For Hitler

2007
×
Edit this entry  
30
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Edit this entry  
29
An Optical Poem

An Optical Poem

1938
×
★★½
Edit this entry  
28
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★½
Edit this entry  
27
One Afternoon

One Afternoon

2014
×
Edit this entry  
26
Hawaiian Vacation

Hawaiian Vacation

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Election Night

Election Night

1998
×
★★½
Edit this entry  
14
Broken Down Film

Broken Down Film

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Clock

The Clock

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
What Just Happened

What Just Happened

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brother

Brother

2000
×
★★★
Edit this entry  
09
Cousin

Cousin

1998
×
★★½
Edit this entry  
09
Uncle

Uncle

1996
×
★★½
Edit this entry  
09
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Girl Is Mime

The Girl Is Mime

2009
×
★★½
Edit this entry  
07
Camera

Camera

2000
×
★★★
Edit this entry  
07
The Nest

The Nest

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
Read the review Edit this entry  
06
Popeye the Sailor

Popeye the Sailor

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mary Jane's Mishap

Mary Jane's Mishap

1903
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Employment

The Employment

2008
×
★★★½
Edit this entry  
04
What's on Your Mind?

What's on Your Mind?

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Pecan Pie

Pecan Pie

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Human Behavioural Case Studies. Series One.

Human Behavioural Case Studies. Series One.

1996
×
★★
Edit this entry  
02
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Edit this entry  
02
Alma

Alma

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Photographical Congress Arrives in Lyon

The Photographical Congress Arrives in Lyon

1895
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tetra Vaal

Tetra Vaal

2004
×
★★½
Edit this entry  
30
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tom Sweep

Tom Sweep

1992
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Aroma of Tea

The Aroma of Tea

2006
×
★★½
Edit this entry  
30
The Monk and the Fish

The Monk and the Fish

1994
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rare Exports Inc.

Rare Exports Inc.

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Fatima's Coochee-Coochee Dance

Fatima's Coochee-Coochee Dance

1896
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Deep

The Deep

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Draftee Daffy

Draftee Daffy

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Duck! Rabbit, Duck!

Duck! Rabbit, Duck!

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Django

Django

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ain't She Tweet

Ain't She Tweet

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Them!

Them!

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Plane Crazy

Plane Crazy

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry