Sort by

Rian has logged 52 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Knick Knack

Knick Knack

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Night Music

Night Music

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fiancés of Macdonald Bridge

The Fiancés of Macdonald Bridge

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fury

Fury

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stellar

Stellar

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fly

The Fly

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stiffy

Stiffy

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Moon

Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Partly Cloudy

Partly Cloudy

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Flowers and Trees

Flowers and Trees

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tune for Two

Tune for Two

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Snit

The Big Snit

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Destino

Destino

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Passionless Moments

Passionless Moments

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Those Awful Hats

Those Awful Hats

1909
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Play It Again, Sam

Play It Again, Sam

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Guard Dog

Guard Dog

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rescued from an Eagle's Nest

Rescued from an Eagle's Nest

1908
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
King-Size Canary

King-Size Canary

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gridlock

Gridlock

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Puss Gets the Boot

Puss Gets the Boot

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Wild Hare

A Wild Hare

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Exciting Life of a Tree

The Exciting Life of a Tree

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Your Face

Your Face

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Who Killed Who?

Who Killed Who?

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Cat Came Back

The Cat Came Back

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The War Game

The War Game

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Electrocuting an Elephant

Electrocuting an Elephant

1903
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Burlesque Suicide, No. 2

The Burlesque Suicide, No. 2

1902
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The White Balloon

The White Balloon

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★★
Edit this entry  
07
En rachâchant

En rachâchant

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Two Solutions for One Problem

Two Solutions for One Problem

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bound

Bound

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tortoise Beats Hare

Tortoise Beats Hare

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Tortoise and the Hare

The Tortoise and the Hare

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
What Happened on Twenty-Third Street, New York City

What Happened on Twenty-Third Street, New York City

1901
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★
Read the review Edit this entry