Sort by

ricardotnet has logged 42 entries for films during December 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Agua Viva

Agua Viva

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sophia Antipolis

Sophia Antipolis

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Blue

Blue

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Tyrel

Tyrel

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★½
Edit this entry  
27
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Two Plains & a Fancy

Two Plains & a Fancy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Little Match Girl

The Little Match Girl

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Blanket Statement #1: Home Is Where the Heart Is

Blanket Statement #1: Home Is Where the Heart Is

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Posthaste Perennial Pattern

Posthaste Perennial Pattern

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Joy

A Joy

2005
×
★★★½
Edit this entry  
24
Rad Plaid

Rad Plaid

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
Christmas Inventory

Christmas Inventory

2000
×
★★★
Edit this entry  
24
Yes Virginia, There Is a Santa Claus

Yes Virginia, There Is a Santa Claus

1991
×
★★★
Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
23
Santa Claus Has Blue Eyes

Santa Claus Has Blue Eyes

1966
×
★★★½
Edit this entry  
22
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
In the Absence of Light, Darkness Prevails

In the Absence of Light, Darkness Prevails

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Land of Steady Habits

The Land of Steady Habits

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tenacious D in Post-Apocalypto

Tenacious D in Post-Apocalypto

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Every Which Way but Loose

Every Which Way but Loose

1978
×
★★★
Edit this entry  
12
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Cam

Cam

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Fatal Pulse

Fatal Pulse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Fauve

Fauve

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★
Edit this entry  
07
A Paris Education

A Paris Education

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pity

Pity

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Message of Greetings: Prix suisse / My Thanks / Dead or Alive

Message of Greetings: Prix suisse / My Thanks / Dead or Alive

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Origins of the 21st Century

Origins of the 21st Century

2000
×
★★★★
Edit this entry