Richard has logged 995 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
Read the review Edit this entry  
27
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
Read the review Edit this entry  
26
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Voyage to Italy

My Voyage to Italy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Father of the Bride

Father of the Bride

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Citation

Citation

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Enthusiasm

Enthusiasm

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sing

Sing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Spiders - The Diamond Ship

The Spiders - The Diamond Ship

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Boy: A Profile of Steven Prince

American Boy: A Profile of Steven Prince

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Doctor's Secret

The Doctor's Secret

1910
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Secrets of the Saqqara Tomb

Secrets of the Saqqara Tomb

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Minions

Minions

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
At the Floral Ball

At the Floral Ball

1900
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Holidate

Holidate

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hop

Hop

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bruce Springsteen's Letter to You

Bruce Springsteen's Letter to You

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Battle for the Planet of the Apes

Battle for the Planet of the Apes

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Early Man

Early Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Time

Time

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Les Enfants Terribles

Les Enfants Terribles

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Evil Eye

Evil Eye

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
The Pirates! In an Adventure with Scientists!

The Pirates! In an Adventure with Scientists!

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Mark of Zorro

The Mark of Zorro

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Street Scenes 1970

Street Scenes 1970

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
That Night's Wife

That Night's Wife

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry