Richard has logged 90 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Grandma's Reading Glass

Grandma's Reading Glass

1900
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Inception

Inception

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Time to Hunt

Time to Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Extraction

Extraction

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hercules

Hercules

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lamp Life

Lamp Life

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
One Day at Disney

One Day at Disney

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cars

Cars

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rising High

Rising High

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Selah and the Spades

Selah and the Spades

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Earth and Blood

Earth and Blood

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sergio

Sergio

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Elephant Queen

The Elephant Queen

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
LA Originals

LA Originals

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★
Read the review Edit this entry