Richie_Rott has logged 438 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Cold Light of Day

Cold Light of Day

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dust Devil

Dust Devil

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Windmill Massacre

The Windmill Massacre

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Who Killed Teddy Bear?

Who Killed Teddy Bear?

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Abrakadabra

Abrakadabra

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stitches

Stitches

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cutthroat Alley

Cutthroat Alley

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Munster, Go Home!

Munster, Go Home!

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Riding the Bullet

Riding the Bullet

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Hellraiser: Bloodline

Hellraiser: Bloodline

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jason X

Jason X

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fear X

Fear X

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Passenger 57

Passenger 57

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Clubbed

Clubbed

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parents

Parents

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vicious Fun

Vicious Fun

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Monkey Shines

Monkey Shines

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Vanishing

The Vanishing

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Monster

Monster

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Collingswood Story

The Collingswood Story

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spookies

Spookies

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sound of Violence

Sound of Violence

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Siege

Siege

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
No Man of God

No Man of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
Read the review Edit this entry