Richie_Rott has logged 46 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Good Thief

The Good Thief

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lookout

The Lookout

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Trust

The Trust

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
You Cannot Kill David Arquette

You Cannot Kill David Arquette

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
976-EVIL

976-EVIL

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kiss of Death

Kiss of Death

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Burn

Burn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cut Throat City

Cut Throat City

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Law Abiding Citizen

Law Abiding Citizen

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Armored

Armored

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wave

The Wave

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
D-Tox

D-Tox

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Al Capone

Al Capone

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Slaxx

Slaxx

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fried Barry

Fried Barry

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kiss of Death

Kiss of Death

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Each Dawn I Die

Each Dawn I Die

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It Always Rains on Sunday

It Always Rains on Sunday

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hurricane Heist

The Hurricane Heist

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Villain

Villain

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Call

The Call

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Caged

Caged

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Score

The Score

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Payroll

Payroll

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry