Sort by

Richmond_Hill has logged 52 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Eyeball

Eyeball

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Start Counting

I Start Counting

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hungry Hill

Hungry Hill

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Autobahn

Autobahn

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Battle of the River Plate

The Battle of the River Plate

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Even Solomon

Even Solomon

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Charley in New Town

Charley in New Town

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mrs. Palfrey at the Claremont

Mrs. Palfrey at the Claremont

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Return to the Edge of the World

Return to the Edge of the World

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A London Symphony

A London Symphony

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Way Ahead

The Way Ahead

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Song of Love

Song of Love

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Callan

Callan

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Double Dare

Double Dare

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Place of One's Own

A Place of One's Own

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wakes Week in Blackburn

Wakes Week in Blackburn

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Land of Green Ginger

Land of Green Ginger

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Way We Live

The Way We Live

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Gospel According to St Derek

The Gospel According to St Derek

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Intensive Care

Intensive Care

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Girl from the South

Girl from the South

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fog Line

Fog Line

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Telling Tales

Telling Tales

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Artemis '81

Artemis '81

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fetch

The Fetch

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Exhibition

Exhibition

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Water Wrackets

Water Wrackets

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Unrelated

Unrelated

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I See a Dark Stranger

I See a Dark Stranger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
London Belongs to Me

London Belongs to Me

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Psychic

The Psychic

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Month in the Country

A Month in the Country

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Brothers and Sisters

Brothers and Sisters

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
49th Parallel

49th Parallel

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Loos Ornamental

Loos Ornamental

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Waiting for Alan

Waiting for Alan

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Unnatural Causes

Unnatural Causes

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Illusive Crime

Illusive Crime

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bonfire of the Vanities

The Bonfire of the Vanities

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jonathan

Jonathan

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Unreachable Homeless - Sonata on Film

Unreachable Homeless - Sonata on Film

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Story of Sin

The Story of Sin

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Waterloo Road

Waterloo Road

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Couple of Beauties

A Couple of Beauties

1971
×
Read the review Edit this entry