Sort by

Rick has logged 27 entries for films during December 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Welcome to the Sticks

Welcome to the Sticks

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Very Long Engagement

A Very Long Engagement

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Take a Letter, Darling

Take a Letter, Darling

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nothing to Declare

Nothing to Declare

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Case of the Howling Dog

The Case of the Howling Dog

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
5th Ave Girl

5th Ave Girl

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Searching for Sonny

Searching for Sonny

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
One Christmas

One Christmas

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Footsteps in the Dark

Footsteps in the Dark

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Princess O'Rourke

Princess O'Rourke

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Bill of Divorcement

A Bill of Divorcement

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sugar & Spice

Sugar & Spice

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Mollycoddle

The Mollycoddle

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
Read the review Edit this entry  
08
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mad Dog and Glory

Mad Dog and Glory

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Decoy Bride

The Decoy Bride

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mostly Martha

Mostly Martha

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry