Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
Edit this entry  
20
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Husbands

Husbands

1970
×
Edit this entry  
16
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★
Edit this entry  
13
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
12
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★½
Edit this entry  
10
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Opening Night

Opening Night

1977
×
Edit this entry  
01
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
26
Cruising

Cruising

1980
×
Edit this entry  
24
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Edit this entry  
22
Orlando

Orlando

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★★
Edit this entry  
18
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Edit this entry  
17
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Blue Story

Blue Story

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
La Notte

La Notte

1961
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
The Story of Adele H.

The Story of Adele H.

1975
×
★★★★
Edit this entry  
06
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
04
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
02
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★
Edit this entry  
02
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Falling in Love

Falling in Love

1984
×
★★★
Edit this entry  
29
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
27
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
Edit this entry  
26
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Edit this entry