• Godzilla

    Godzilla

    ★★★½

    This just in: Godzilla. Really cool guy?

    Could lose 10 minutes or spend 10 more of its minutes on monster stuff. Also I don’t really like the design of the MUTOs. But I do like the design of Godzilla. God, they really make him look great here.

    Lots of this works for me, honestly! I don’t mind the human stuff nearly as much here as I do in Godzilla vs Kong. And it is consistently beautiful. Edwards directs the hell…

  • Shin Godzilla

    Shin Godzilla

    ★★★★½

    N erds
    E nding
    R adioactive
    V iolence

    Anno is a master.

  • Godzilla

    Godzilla

    ★★★★

    That fucking roar, man. An indelible sound in our history.

    This movie was just great. I am so pumped for more and glad I finally watched this.

    (Also I decided I’m going to start rating stuff again. I don’t really know why. I’ve been considering it for a long time and, with this movie, thought “why not?”)

  • Alien: Covenant

    Alien: Covenant

    ★★★★½

    THIS MOVIE FUCKING OWNS!!!!!!!! So surprised at how much I enjoyed this. It looks UNBELIEVABLY GOOD, it’s exciting all the way through, the direction they are taking the prequel lore with David and the Engineers is insane, the cast is awesome and it’s an absolute bloodbath. Highlight was most definitely Fassbender’s dual performances as Walter and David. You cannot overstate how out-of-bounds good he is here. He makes the whole movie work.

    Maybe it’s because I don’t have as long…

  • Body of Lies

    Body of Lies

    ★★★½

    As much as I hate him being cast as a Jordanian, Mark Strong is pretty awesome in this. So is Oscar Isaac and Leo. Russel Crowe was hilariously douchey as the arrogant American that thinks he knows and does better than anyone around him, coordinating acts of war and espionage while taking home videos at his daughter’s soccer game.

    Pretty plotty though and never felt very propulsive. Watched this one with the parents! Did the trick and was interesting to…

  • Prometheus

    Prometheus

    ★★★★

    Torrented this movie shortly after it came out, hadn’t seen it since. Didn’t remember shit about it, just that I thought it was okay and ended on a bit of an unsatisfying note.

    I think I watched this before I had even watched Alien for the first time. While I now realize that really doesn’t matter too much, I found it much more enjoyable this time around. Mainly because of the knowledge I have now of how it feeds into…

  • Air

    Air

    ★★★★

    I miss Chris Tucker so much, man.

    Really enjoyed this! Everyone here is great. Messina and Affleck had me cracking up. Damon and Davis had me tearing up.

    The use of montages and needle drops reminding us every 5 seconds that this took place in the mid-80s got kinda tiring though.

  • Napoleon

    Napoleon

    ★★★½

    “You think you’re soooo great because you have BOATS!”

    Can’t believe I’m about to say this but give me the 4 hour long cut. This thing needed way more time. As is now, even at just under 2hr40min, this movie feels so choppy and truncated. Napoleon as a tactician and as a ruler is completely glossed over, the passage of time for France during a (the most?) pivotal era of their country’s history felt rushed and unclear and, for a…

  • Porco Rosso

    Porco Rosso

    ★★★★★

    He’d rather be a pig than a fascist. My love for this movie grows with every watch. Maybe the chillest movie ever that I’d regard as “all killer, no filler”.

    So fun watching this outside on a projector while roasting marshmallows and making s’mores! Thanks, Erice!

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★½

    I have never read the book nor have I seen the Swedish version so I really didn’t know what this movie was going to be about. I was pleasantly surprised at how much of a pretty cut and dry murder-mystery procedural it was. It’s a pretty gross, intense, techno murder-mystery procedural, but it hit all the requisite beats and, man, was I riveted.

    This movie’s quite jumpy edit made it feel choppy in the beginning, but after a while I…

  • The Killer

    The Killer

    ★★★★½

    Watched again at home over a couple days in segments!

    Part 1: The Target / The Hideout
    Part 2: The Lawyer / The Brute
    Part 3: The Expert / The Client / Epilogue

    I love this thing!

  • Anatomy of a Fall

    Anatomy of a Fall

    ★★★★½

    A courtroom drama that ultimately is not at all interested in the ruling of the case. It instead uses this crime and the court proceedings as a vehicle to explore the concepts of marriage/long-term relationships, the ephemeral nature of the truth and what that can mean for two people in a relationship, both with each other and as it stands up to scrutiny from the outside world. How can you explain the unexplainable to folks who can never understand? Especially…