Sort by

rico has logged 345 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★
Edit this entry  
27
Tropicália

Tropicália

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
Read the review Edit this entry  
26
Short Circuit

Short Circuit

1986
×
★★½
Edit this entry  
26
Independence Day

Independence Day

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Calvary

Calvary

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Twins

Twins

1988
×
★★
Edit this entry  
23
The Game

The Game

1997
×
★★½
Edit this entry  
23
Back to School

Back to School

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Detroit Rock City

Detroit Rock City

1999
×
Edit this entry  
22
Coonskin

Coonskin

1975
×
★½
Edit this entry  
22
Strange Brew

Strange Brew

1983
×
★★½
Edit this entry  
21
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Tango

Tango

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Soup

Soup

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tag

Tag

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Half the Picture

Half the Picture

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Jazz Fool

The Jazz Fool

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bagdad Cafe

Bagdad Cafe

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Muppets from Space

Muppets from Space

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Dayworld

Dayworld

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★
Edit this entry  
09
The Trial

The Trial

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Pervert's Guide to Ideology

The Pervert's Guide to Ideology

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
Natural Born Pranksters

Natural Born Pranksters

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Repo Man

Repo Man

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Creep

Creep

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★
Edit this entry  
15
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Venom

Venom

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
The Mutants

The Mutants

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry