Sort by

Steve has logged 423 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jackie

Jackie

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
They're Watching

They're Watching

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Demon

Demon

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
The Forbidden

The Forbidden

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Salome

Salome

1973
×
½
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
Read the review Edit this entry  
22
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fits

The Fits

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shelley

Shelley

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Giant Spider Invasion

The Giant Spider Invasion

1975
×
Read the review Edit this entry  
09
Contract to Kill

Contract to Kill

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Good Neighbor

The Good Neighbor

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
31

31

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
06
De Palma

De Palma

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Horror of Frankenstein

The Horror of Frankenstein

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Man vs. Snake

Man vs. Snake

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Link

Link

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Film House Fever

Film House Fever

1986
×
Read the review Edit this entry  
30
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Therapy

Therapy

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Turkey Shoot

Turkey Shoot

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Little Witch Academia

Little Witch Academia

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Innocents

The Innocents

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Dracula: Pages from a Virgin's Diary

Dracula: Pages from a Virgin's Diary

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Enter the Ninja

Enter the Ninja

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Phantom Boy

Phantom Boy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry