Sort by

Steve has logged 38 entries for films during May 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shattered

Shattered

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Amputee

The Amputee

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Navy Seals

Navy Seals

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Camera

Camera

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crimes of the Future

Crimes of the Future

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★½
Edit this entry  
07
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★★½
Edit this entry  
04
A Safe Place

A Safe Place

1971
×
Read the review Edit this entry  
03
Drive, He Said

Drive, He Said

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Edit this entry  
01
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry