Sort by

ryder has logged 591 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Los

Los

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
Edit this entry  
30
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
Burrow

Burrow

2020
×
Edit this entry  
27
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read prior review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Son of Rambow

Son of Rambow

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Edit this entry  
21
Damnation

Damnation

1988
×
Edit this entry  
20
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
19
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
Edit this entry  
19
One Way Boogie Woogie/27 Years Later

One Way Boogie Woogie/27 Years Later

2005
×
★★★
Edit this entry  
18
One Way Boogie Woogie

One Way Boogie Woogie

1977
×
★★★
Edit this entry  
18
Gesualdo: Death for Five Voices

Gesualdo: Death for Five Voices

1995
×
★★½
Edit this entry  
17
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
The Flying Luna Clipper

The Flying Luna Clipper

1987
×
★★★½
Edit this entry  
16
Clotheslines

Clotheslines

1982
×
★★★
Edit this entry  
15
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★½
Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
12
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Dr. Seuss' The Grinch Musical

Dr. Seuss' The Grinch Musical

2020
×
★★
Edit this entry  
10
Different from the Others

Different from the Others

1919
×
★★★½
Edit this entry  
10
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Edit this entry  
08
Highway

Highway

2004
×
Edit this entry  
08
Passacaglia and Fugue

Passacaglia and Fugue

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Mariah Carey's Magical Christmas Special

Mariah Carey's Magical Christmas Special

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
Edit this entry  
07
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★
Edit this entry  
06
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Edit this entry  
05
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Edit this entry